Zelená Evropa je daleko. I po ekologickém summitu EU
Ekologický balíček EU, který měl nastartovat v Evropě trend k úsporám a ohledů vůči klimatu, zůstává stále jen nezávazným cílem.
Na právě končícím summitu EU v Bruselu se totiž politici nedokázali shodnout na konkrétních kvótách, jak přispět k redukci skleníkových plynů a navýšení výroby energie z obnovitelných zdrojů.
"Existuje velmi ambiciózní harmonogram," uklidňoval nicméně novináře slovinský premiér Janez Janša, který unii v tomto roce předsedá.
Výsledky summitu
ekologický balíček
- -konkrétní harmonogram by měl být hotov na jaře 2009, EU se zatím neshodla na detailech reformy
Středomořská unie
- - plán Francie na užší ekonomickou vazbu s Maghrebem (pás od Maroka až po Turecko) byl zmírněn v podobě vylepšené verze stávajícího Barcelonského procesu. EU nebude severní Africe prozatím poskytovat výhody nad rámec standardní sousedské politiky
Do konce roku 2008 by se lídři zemí unie měli shodnout na hrubých obrysech. Konkrétní právní normy, které by vynucovaly přijaté závazky, by měly být hotové nejpozději před volbami do europarlamentu na jaře 2009.
Sen o zelené Evropě se tak opět o něco vzdaluje. Čím dál více států totiž původně přijaté premisy napadá.
Jako první zřejmě definitivně padne plán na zavedení volné aukce emisních povolenek pro elektrárny již od roku 2013. Německo, ale i ekonomiky střední a východní Evropy včetně Česka totiž argumentují tím, že by to znevýhodnilo evropské firmy.
Čtěte více: Proti aukci povolenek se v EU zdvihá vlna odporu
"Chceme dosáhnout toho, že boj proti klimatickým změnám nebude likvidační pro český průmysl a české hospodářství vůbec," řekl v rozhovoru pro ČT vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.
Čtěte více o české pozici na bruselském summitu
Nejasný je i referenční rok, s nímž by se mělo poměřovat pětinové snížení emisí do roku 2020. Zatímco Evropská komise navrhuje rok 2005, kancléřka Angela Merkelová překvapivě lobovala za rok 1990.
Slovenský premiér Fico na summitu. Susední Slovensko napadlo povolenky mezi prvními.
Pro bývalé země východního bloku by to byla výhra. Po roce 1990 totiž masivně investovaly do restrukturalizace průmyslu a během pár let emise oxidu uhličitého radikálně snížily.
Oproti průmyslu starých členských zemí by pro ně redukce emisí nebyla tak citelná.
Čeká se na nové Kjóto
Jednotná pozice EU ve věci boje proti změnám klimatu je klíčová pro klimatickou konferenci OSN, která proběhne v prosinci 2009 v Kodani. Právě tam by měl být přijat nový protokol, který nahradí dosluhující dohodu z Kjóta.