Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zeptáte-li se kohokoli, co je v jeho rodném městě nebo obci výjimečného, určitě si na něco vzpomene. Třeba, že soused Novák má unikátní sbírku zapalovačů nebo, že místní komín je nejvyšší v okrese.        
 
Každé město či obec se pyšní něčím výjimečný, unikátním co nemají jinde v kraji, zemi či v širším světovém měřítku. I Ostrava má své ojedinělé stavby, budovy, zařízení či jiná specifika.  I Ostrava má svá nej…., která stojí za zhlédnutí.
 
Věděli jste například, že ostravská radnice je největší radniční budovou v republice a zároveň má nejvyšší radniční vyhlídkovou věž? Že přírodní koupaliště v Ostravě-Porubě patří mezi největší ve střední Evropě, že máme nejmodernější budovu divadla loutek, nejstarší pěší zónu či největší hornické muzeum v zemi? Že největší počet zábavních klubů v jedné lokalitě je právě na Stodolní ulici v Ostravě?
 
Mohli bychom jmenovat ještě několik takovýchto zajímavých nej. Nepostřehli jsme určitě všechny kuriozity, ale přesto, přijeďte do Ostravy, možná budete překvapeni.

Nejvyšší radniční vyhlídková věž

nová radnice

Ne každá radnice má věž. Ta ostravská je  unikátní, protože je největší radniční  budovou v republice a má zároveň  nejvyšší  radniční vyhlídkovou věž – celkem  85,6 m nad úrovní Prokešova náměstí, na  kterém radnice stojí. Z vyhlídkové terasy  ve  výšce 72 m je za hezkého počasí  neuvěřitelný rozhled až k horám Beskyd a  Jeseníků, na Opavsko, do blízkého Polska. Návštěvníci, a především ti zahraniční, při pohledu z věže žasnou, jak je Ostrava protkána parky a zelení. Přes industriální historii připadá na jednoho Ostravana 30 m2 zeleně. Pěkná zahrádka co říkáte? 

www.ostravainfo.cz 


Největší počet zábavních podnikůstodolní ulice

Fenomén Stodolní, tak začali Ostravané i  přespolní nazývat jednu z nejznámějších  ulic přímo v centru města. Kdysi honosné  měšťanské domy se tu v 80. letech  minulého století proměnily postupně v  brlohy obývané sociálně nejslabšími  obyvateli. Chátrající ulice se v 90. letech  ujali mladí, nápadití a nadšení lidé. V  současné době se tu počet zábavních klubů pohybuje kolem 70 a Ostrava má o noční život postaráno. Nejde totiž jen o kluby a restaurace pro příjemné posezení a konzumaci. Nejrůznější vystoupení, koncerty, besedy, setkání s umělci i recesní akce učinily ze Stodolní ulici, „která nikdy nespí“.

www.stodolni.cz 

Nejstarší pěší zónapěší zóna

Už v roce 1967 byla v Ostravě z rozhodnutí  tehdejšího vedení města zprovozněna  první  pěší zóna v republice. Její páteří se  stala tehdejší Gottwaldova třída, dnes  ulice  28. října. Na svou dobu  představovala pěší zóna o rozloze 300 x  400 m v centru spíše organizační opatření  – především byla odvedena doprava a  ulice dostaly asfaltový povrch. Později se pěší zóna modernizovala. Především v 90. letech 20. století dostaly ulice a zejména Jiráskovo náměstí kvalitní žulovou dlažbu, novou zeleň. Estetizace dále pokračuje. Novou tvář má již Masarykovo náměstí a během několika let se tak stane i s blízkým areálem Karolina, kde má vzniknout nové centrum i pokračování pěší zóny.

Největší hornické muzeummuzeum

Bývalý Důl Anselm pod památným vrchem  Landek v Ostravě - Petřkovicích bude  navzdory jiným ostravským dolům, dávno  zavřeným, sloužit dlouho. Od roku 1993 je  tu otevřeno pozoruhodné hornické  muzeum, dnes největší v ČR, zahrnující  sbírky staré důlní techniky, důlních lamp i  dalších unikátů. Je možné sfárat do  originálních slojí a přesvědčit se, v jak drsných podmínkách havíři pracovali, vyzkoušet si některá zařízení. Velký areál muzea však slouží i nejrůznějším slavnostem a sportovním kláním, v halách se pořádají koncerty a výstavy. Zdejší dnes už legendární havířská hospoda Harenda u Barborky je vyhlášená dobrým jídlem a pitím.

www.muzeumokd.cz 

Největší expozice báňského záchranářstvíNejvětší expozice báňského záchranářství

Jednou z mnoha zajímavých expozic  hornického muzea pod vrchem Landek je i  unikátní expozice báňského záchranářství,  největší svého druhu na světě. Návštěvníci  mohou zhlédnout záchranářskou dýchací a  oživovací techniku od nejstaršího  dochovaného přístroje od roku 1884 do  roku 1942, dýchací, oživovací a  potápěčskou techniku z doby po roce  1942. Součástí je i důlní záchranářská základna, výbuchovzdorné hráze v chodbách s ocelovou a dřevěnou výstuží, cvičný záchranářský polygón neboli dýmnice, kde jsou simulovány různé druhy důlních děl a provozní důlní hluk a v neposlední řadě i pietní místnost padlých záchranářů.

www.muzeumokd.cz

Nejstarší použití uhlíuhlí

Součástí hornického muzea v Ostravě pod  vrchem Landek je rovněž unikátní  expozice  dokazující, že pravěcí lovci  mamutů v dané lokalitě používali černého  uhlí k udržování ohně už před 25 000 lety.  Vrch Landek je totiž doslova protkán  zvrásněnými karbonskými vrstvami s  četnými výchozy uhelných slojí na povrch.  Je to světová geologická rarita. Vrchem Landek vede naučná stezka upozorňující na přírodní zvláštnosti i bohatou minulost. Tady byla také v roce 1953 při archeologickém výzkumu objevena soška ženy z krevele – Landecká venuše, na rozdíl od jiných podobných objevů jako jediná zobrazující štíhlou postavu mladé dívky.

www.muzeumokd.cz 

Nejhlubší uhelný důluhelný důl

Uhlí bylo na území dnešní Ostravy  objeveno  novodobě na slezské nebo též  nazývané polské straně Ostravy v údolí  Burňa v roce 1763. Skutečný rozvoj těžby  černého uhlí nastal ve 40. letech 19 století,  kdy vznikla také tehdejší jáma Terezie, až  ve druhé polovině 20. století  přejmenována  na Důl Petr Bezruč podle  slezského básníka. Přestože podobných šachet byly desítky, na jámě Bezruč se uhlí těžilo až z hloubky 1200 metrů ve vysokých teplotách. Ostrava tak zaznamenala další rekord – nejhlubší uhelný důl v republice. Dolování uhlí skončilo v Ostravě definitivně v roce 1994, jáma Bezruč je podobně jako jiné zasypána.    

Největší průmyslový památkový areálareál

Téměř 300 ha zabírá v Ostravě největší  bývalý průmyslový areál nazývaný oblast  Dolních Vítkovic. Tvoří typické jižní  panorama města a je také označována  jako „Ostravské Hradčany“. Z provozu  dávno vyřazené vysoké pece,  koksárenské  baterie a důl byly v roce  2002 prohlášeny národní kulturní  památkou. V areálu jsou i dosud funkční provozy – lahvárna, slévárna, ozubárna apod., zahrnuje také haldu. Ojedinělou industriální památkou je tu největší pístové dmychadlo na zásobování vysokých pecí stlačeným vzduchem. Je to stroj typu TG 17 o váze 900 tun a průměru setrvačníku 8 m, průměru pístu a pístnice 3250 a 410 mm. Obsah válce představuje 13,87 m3, jeho zdvih 1700 mm a výkon 3800 kW. I dnes by mohl být funkční – to by byl vítr!

www.ostravainfo.cz 

Nejdelší přívod lázeňských vodlázeňské vody

Voda třetihorního původu nazývaná též  detritová solanka, se vyskytuje hluboko  pod zemí v karbonských vrstvách. Pro  vysoký obsah jódu a bromu, ale i dalších  významných prvků, má pozitivní účinky na  onemocnění kloubní, neurologické, kožní,  gynekologické a oběhové, přírodním  způsobem dezinfikuje a sublimuje do  ovzduší jako u moře. Na léčbě solankou jsou založeny Sanatoria Klimkovice. Na území Ostravy – v části Polanka nad Odrou – jsou vrty na solanku do hloubky 400 až 500m. Jedenáctikilometrovým potrubím je voda dováděna do lázní v Klimkovicích. Je to nejdelší přívod lázeňských vod v České republice.

www.sanatoria-klimkovice.cz

Nejoriginálnější pokojový orlojorloj

Jan Mašek byl technikem ve Vítkovických  železárnách v Ostravě v letech 1924  –1935. Technický um však zdokonaloval i  po práci. A tak vznikl nejoriginálnější  pokojový orloj, dnes chlouba Ostravského  muzea. Orloj je 225 cm vysoký, sestává z  2500 součástek a je poháněn  osmikilovým závažím, které se  samočinně  natahuje elektrickým  proudem.  Přesný chod stroje udržuje  vteřinové kompenzační kyvadlo. Orloj má 51 funkcí a 4 části – vlastní hodinový ciferník, kalendářní, astronomickou a planetární část. Pan Mašek daroval orloj Ostravě v r. 1967 u příležitosti 700. výročí první písemné zmínky o městě.

www.ostrmuz.cz 

Největší přírodní koupalištěletní koupaliště

Kdo ho jednou navštíví, příště neodolá.  Představuje celkovou vodní plochu 41 200  m2 s obřími 55metrovými skluzavkami a  tobogánem, k tomu patří 70 000 m zelených ploch, obsahujících hřiště na  minigolf, tenis, streetball, volejbal, kuželky,  půjčovnu sportovního nářadí a mnohá  občerstvení. Koupaliště má délku 380 m, šířku 220 m. Toto největší české přírodní koupaliště v Ostravě-Porubě patří rovněž mezi největší ve střední Evropě. V době letních veder se tu běžně denně opaluje a koupe i 20 000 návštěvníků. Kdo chce přeplavat La Manche, nechť trénuje v Ostravě.

www.sareza.cz  

 

Největší ledová hrací plocha ve sportovní hale

Ostravská sportovní hala ČEsportovní halaZ ARÉNA má největší ledovou plochu sportoviště - 60x 30 metrů, na níž se nejen  pořádají sportovní šampionáty evropské a  světové úrovně, ale také megashow,  veletrhy apod. Klání ve volejbalu, tenisu,  gymnastice, vzpírání a především hokeji tu  mají po léta domovská práva, po úpravě  haly se střídají s vystoupeními slavných  hudebních hvězd. Kvalitní plocha i  pohostinnost zařízení sem přivedla také  utkání Mistrovství světa v ledním hokeji v roce 2004.

www.arena-vitkovice.cz 

Nejmodernější budova divadla loutekdivadlo loutek

Na vylepšení špatné nálady je divadlo, a  zejména divadlo loutek, jako stvořené. Už  od roku 1953 mají ostravské děti možnost  těšit se z loutkového divadla. V 90. letech  20. století založilo ostravské Divadlo  loutek  tradici pořádat každý lichý rok  mezinárodní festival loutkových divadel  pod názvem Spectaculo Interesse, který je  dnes největší akcí svého druhu v republice . V roce 1999 dostalo divadlo novou budovu. Svým pojetím i technickým vybavením je nejmodernější budovou loutkového divadla ve střední Evropě. V architektonické soutěži města získal objekt titul Dům roku 1999.

www.dlo-ostrava.cz 

Největší knižní prodejna Librexinteriér

Z roku 1928 pochází unikátní stavba  někdejšího obchodního domu Brouk &  Babka podle návrhu známého architekta  Karla Koláře na Smetanově náměstí v  Ostravě. V roce 2001 v něm byl otevřen  největší obchod s knihami v celé republice  . Na ploše 3000 m2 a 4 patrech bývalého  obchodního domu lze koupit naši i cizojazyčnou klasickou i odbornou literaturu, časopisy, pohlednice, kalendáře, učebnice a vše, co souvisí s tiskovinami a papírem. Nejen to. Útulné prostředí kavárny i další prostory slouží k autogramiádám a dalším akcím.

www.librex.cz/dumknihy/  

Největší bludný balvanbalvan

Dávno, dávno již tomu, přímo ve  čtvrtohorách, se matka Příroda rozhodla,  že teplého klimatu už bylo dost a z daleké  Skandinávie poslala až do zemí českých  ledovce. Když zase ledovce odtáhly,  zanechaly nejen morénové valy, ale také  horniny, které doputovaly ze severu až k  nám. Tak prozaický je původ bludných  balvanů. Parádní kousky švédské žuly dodnes leží přímo v centru Ostravy na výstavišti Černá louka a jejich král jako ojedinělý solitér pak v Ostravě-Kunčicích. Úctyhodný rozměr 320 x 250 x 155 cm a objem 6,5 m3 dokazuje, že je to největší bludný balvan v České republice.

Největší židovská obřadní síňjudaika

Ostravský ústřední hřbitov v městské části  Slezská Ostrava má jedinečnou stavbu i  pietní místo. Striktní a necitlivé zrušení  starobylého židovského hřbitova v centru  Ostravy v 80. letech přimělo židovskou  obec přemístit část vzácných náhrobků a  pomníků do vymezeného prostoru  ústředního hřbitova v městské čtvrti  Slezská Ostrava, kde byla také postavena nová židovská obřadní síň. Dodnes slouží nejrůznějším obřadům obce židovské a je jedinou stavbou svého druhu v České republice po roce 1938.

Největší univerzitní campuscampus

Na sedmi fakultách Vysoké školy báňské  -Technické univerzity studuje v Ostravě  kolem 15 000 studentů. To samozřejmě  vyžaduje slušné zázemí. Ostrava tak  získala další prvenství v republice –  VŠB-TU Ostrava má největší univerzitní  campus. Nejen to. Jako jediná univerzita v  ČR má svou vlastní hvězdárnu a  planetárium Johanna Palisy, hojně navštěvovanou odborníky i veřejností, má však také unikátní geologické sbírky v Geologickém pavilonu Prof. F. Pošepného. Nejlépe vybaveným pracovištěm svého druhu v ČR je univerzitní Centrální analytická laboratoř, vybavená převážně z prostředků EU.

www.vsb.cz 

Nejmodernější konzervatořjanáčkova konzervatoř

V roce 1996 byla v Ostravě otevřena nová  budova Janáčkovy konzervatoře, která v  roce 2003 slavila 50. výročí založení. Její  studenti mají unikátní příležitost – jako  nikde jinde ve střední Evropě si tu lze  vybrat studium ze čtyř oborů – zpěv, tanec,  herectví a instrumentální hudbu.  Konzervatoř má kolem 360 talentovaných  žáků, kteří škole vyhrávají nejednu  celostátní i zahraniční soutěž. Kromě toho může být konzervatoř pyšná na nejmodernější varhany ve střední Evropě, ve svém koncertním sále, vyrobené v krnovské firmě Rieger-Kloss. Jsou plně automatizované, s 41 rejstříky, 2 hracími stoly, 2 počítači. 
 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář