Objev: Velrybí mláďata zpívají svým matkám
Bublání, pískání nebo opakování krátkých tónů. Tak vědci popisují zvuky, které vydávají mláďata velryb.
Objev oceánologů ze společnosti Cetos, kteří zkoumali mladé keporkaky poblíž Havajských ostrovů, je průlomový: vědecká obec totiž dosud měla za to, že "zpívání" velryb je typické jen pro dospělé jedince.
O svém objevu informovali vědci v nejnovějším čísle odborného časopisu Journal of the Acoustic Society of America.
"Výzkumy ukazují, že mláďata skutečně komunikují, a to se svými matkami," řekla ředitelka projektu Ann Zoidisová. Zvuky jsou přitom jen odleskem celého pěveckého rejstříku dospělých samců.
Ti v období námluv nebo páření zpívají až půlminutové melodie plné trylků i hlubokých tónů, které jsou slyšet až na vzdálenost 40 kilometrů.
"Může jít o výrazy zvědavosti nebo signalizaci nebezpečí," objasnila zooložka účel zpěvu velrybích mláďat.
Podle vědců může ale za zpěvem stát také pocit libosti. Zvuky byly totiž mnohem intenzivnější v době, kdy matka odpočívala nebo se celá skupina velryb pomalu pohybovala pod vodní hladinou.
Velryba
Velryba není ryba, ale savec z řádu kytovci (Cetacea). Znamená to, mimo jiné, také to, že dýchá vzduch tak jako všichni ostatní savci, tedy i člověk. Velryby patří mezi největší živočichy žijící na Zemi. Největší dosud změřenou velrybou byla samice plejtváka obrovského, která měřila 33.58 m a vážila údajně 190 tun!
Zpravidla se jako velryby označují příslušníci podřádu kosticovců, ale i mnoho ozubených kytovců je označováno jako velryby, zvláště pak velké druhy, jako je kosatka dravá, kulohlavec černý, běluha, narval, vorvaň a další.
Kytovci, které mají v češtině rodové jméno velryba:
- Velryba grónská (Balaena mysticetus)
- Velryba černá (Eubalaena glacialis)
- Velryba jižní (Eubalaena australis)
Všechny druhy patří do čeledi velrybovití.