Jaro přestane existovat, varuje britský klimatolog
Rašící pupeny na stromech, první květy rostlin a poletující včely. Takové jsou příznaky věštící příchod skutečného jara.
Jenže ty podle britských meteorologů pomalu, ale jistě mizí. Jaro brzy bude pouze astronomickým pojmem, který nenajde v přírodě odezvu.
"Máme problémy se zaznamenáváním toho, co bychom mohli označit za znaky jara," citoval list The Independent meteorologa Tima Sparkse z Vládního centra pro ekologii a hydrologii.
"Kupříkladu jsme zaznamenávali první sečení trávníků. Jenže na mnoha místech roste tráva přes celý rok," dodal expert.
Vzhledem ke vzrůstajícím průměrným teplotám kvetou mnohem dříve také jarní květiny. Sněženky se tak rozvíjí již v prosinci, bažanky a orseje, které opěvovali jako typickou britskou květinu romantičtí básníci, zase místo v březnu o dva měsíce dříve.
Teplá zima dokáže pobláznit také motýly, kteří vylétávají často i v lednu. Také některé druhy ptáků si začínají stavět hnízda o dva týdny dříve, než tomu bylo v minulosti.
Sparks dokládá mizení jara i statistickými čísly. Kupříkladu loňský leden byl o 3,2 °C teplejší než průměr z let 1961-1990; únor pak o dva stupně, březen o 1,5 °C.
Jestli se na jihu Británie budou zanedlouho pěstovat citrusy, ale není jisté. Například letošní jaro je na ostrovech stejně jako u nás naopak nadprůměrně chladné.