Sekundární savý vír
Sekundární savý vír
Sekundární savý vír (SSV) je jeden z nejnebezpečnějších přírodních jevů na naší planetě a bezesporu nejnebezpečnější druh větru na zemi. Je to nejsilnější druh tornáda. Rychlost větru kolem jádra tohoto víru může být až 600km/h.
Charakteristika jevu
Sekundární savý vír, jak je zřejmé z názvu, není samostatně působící, ale je vázán na mateřské tornádo. Jeho výskyt byl zatím dokázán u tornád síly F3, F4, F5. U slabších tornád je výskyt velice nepravděpodobný. Přesná příčina vzniku SSV není doposud známa a je proto zahalena rouškou tajemství. Jisté je že SSV vzniká při působení velmi silných tornád, vázaných na velké supercely. Působí na perifériích těchto tornád a životnost se počítá povětšinou na sekundy, výjimečně na minuty.
Místo zasažené SSV bývá ostře ohraničeno a naprosto zničeno. To potvrzuje jejich výskyt při řádění „obyčejných“ tornád. Například při přechodu tornáda F4 je na ploše, kde toto tornádo přešlo, vše srovnáno se zemí, ale pokud se zde vyskytují místa, kde doslova „nic“ není, znamená to, že se vyskytl SSV. Z jeho názvu vyplývá i jeho vlastnost – extrémní savost. Vše co stojí v cestě tomuto víru, je do něj vsáto. Téměř nic není schopné SSV odolat a je nemilosrdně uchváceno (a poté působením obrovského podtlaku pravděpodobně rozmetáno).